Kocaeli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Uluslararası Hukuk Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Poyraz Gürson, Radyo K.İ. Muhabiri Mehmet Budak’a kendisinin yazdığı “Büyük Güçlerin Suriye Planı” kitabıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Doç. Dr. Gürson, konuşmasının başında özgeçmişinden bahsederek, “1988 Kara Harp Okulu İşletme Mühendisliği mezunuyum. İkinci lisansım Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’ndeydi. Daha sonra İstanbul Üniversitesi’nde Balkanlar, Ortadoğu ve Asya Gelişmeleri üzerine Yüksek Lisans yaptım. Doktoramı Ege Üniversitesi’nde tamamladım. Ardından Genelkurmay Karargâhında iletişim dairesinde görev yaptım. 2007 yılında Binbaşıyken kendi isteğimle ordudan ayrıldım. Ankara’da özel bir üniversite’de 8 yıl alanımda bölüm başkanlığı yaptım. İtalya’daki Trento Üniversitesi’nde Research Profesörü olarak görev aldım. 2016 yılında Kocaeli Üniversitesi kadrosuna başvurdum ve atandım” dedi.

Konuşmasının devamında kendisinin yazığı “Büyük Güçlerin Suriye Planı” adlı kitapla ilgili konuşan Doç. Dr. Gürson, “1996 yılında İstanbul Üniversitesi’nde yaptığım Master’da tezim Su Sorunu ve Gap Çerçevesinde Türkiye-Suriye İlişkilerine Analitik Yaklaşım’dı. Yaklaşık 25 yıllık bir Suriye geçmişim var. Yüksek lisansımın ardından kitaplaştırmayı düşündüğüm yayını 2010 yılında yayınladım.  Kitabın arkasında 30 sayfalık medya özeti vardır. 300 sayfalık kitabın adı Suriye Bu Değil. Lübnan’ı Hizbullah’ı muhaberat ekonomisini anlatmaya çalıştım.  Son bölümünde de iyi ilişkilerin olduğu bir özet çıkardım. Bu bir farkındalık oluşturdu. 2014 yılında 500 sayfalık kırmızı kaplı Büyük Güçlerin Suriye Planı kitabını çıkardım. 2014 yılında bu kitabı çıkardığımızda yayınevinin ve okurlarının güzel istekleri doğrultusunda 300 sayfalık dar okunaklı ve kalıcı bir eser haline dönüşmesini düşündüğüm kitabı çıkardım. Bu kitabın adı da Büyük Güçlerin Suriye Planı’ydı ve daha daraltılmış haliydi. Göç ve terör örgütlerine yönelik çok kapsamlı bir çalışmadır. Özel kuvvetler bünyesinde çalıştığım sırada diğer yabancı ülkelerde bölgelerde çok uzun araştırma şansı buldum. Ve görevlere gönderilmeden önce bölgenin lehçesiyle ve dilleriyle ilgili kurslardan geçeriz. Bu da materyalleri toplama açısından olumlu oldu” dedi.

Konuşmasının devamında kitabın çok ilgi gördüğünü ve okuyuculardan olumlu tepkiler aldığını belirten Doç. Dr. Gürson, kitabın Arapça ve Rusçaya çevrildiğini,  ulusal bağımsızlık için kitap yazmaya devam edeceğini belirtti.

Kocaeli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Uluslararası Hukuk Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Poyraz Gürson, “En uzun uluslararası sınırımız olan ülke Suriye’yle kardeş toplumuz. Suriye’nin sorunların ne şekilde uluslararasılaştırabileceği ve muhaberat ekonomisiyle ilgili derin incelemeler var kitapta” dedi. Gürson, ayrıca kitabıyla ilgili yerel yayınlar dışında televizyon yayınlarında çıkmamayı tercih ettiğini sözlerine ekledi.