Gölcük Belediyesi, Kocaeli Üniversitesi ve Gölcük Kent Konseyi işbirliğinde, Gölcük Vizyon 2023 Projesi kapsamında, Değirmendere Yalı Evleri’nde Gölcük Sanat Çalıştayı resmen başladı. 5 – 9 Kasım tarihleri arasında yapılacak çalıştay süresince Gölcük’ün bazı projeleri, konuk sanatçılar tarafından resme dökülecekGölcük Belediyesi, Kocaeli Üniversitesi ve Gölcük Kent Konseyi işbirliğinde yapılan Gölcük Vizyon 2023 Projesi kapsamında, dün Değirmendere Yalı Evleri’nde Gölcük Sanat Çalıştayı resmen başlatıldı. Proje tanıtımına Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nilgün Fığlalı, Gölcük Belediyesi Genel Koordinatörü Nihat Abiş, Belediye Başkan Yardımcıları Kemal Kahraman ve İbrahim Tektaş, KOÜ Değirmendere Ali Özbay Meslek Yüksekokulu (MYO) Müdürü Doç. Dr. Poyraz Gürson, Gölcük Kent Konseyi Başkanı Dr. Metin Şentürk, proje yürütücüsü KOÜ Değirmendere Ali Özbay MYO El Sanatları Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Nilgün Şener, Kaymakamlık daire müdürleri, KOÜ Değirmendere Ali Özbay MYO öğretim üyeleri, Gölcük Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyeleri ve misafir sanatçılar katılım gösterdi. Gölcük Sanat Çalıştayı’nın amacı, yapılacak eserlerle ilçemizde yer alan yapıların gelecek nesillere aktarılmasıdır. Aynı zamanda sanatsal olaylara yakınlığı arttırmak, sanata ilgiyi arttırmak da hedefler arasında bulunuyor. Çalıştaya Prof. Dr. Basri Erdem, Prof. Dr. Bedri Karayağmurlar, Prof. Dr. Lale Altınkurt, Prof. Dr. Melihat Tüzün, Doç. Dr. Necla Coşkun, Doç. Dr. Oğuz Yurttadur, Doç. Dr. Nurcan Perdahcı, Doç. Dr. Serdar yılmaz, Dr. Öğretim Üyesi Ayhan Çetin ve Dr. Öğretim Üyesi Nevin Güven katıldı. Katılan akademisyenler, kendi bakış açıları ile Gölcük’te bulunan dört noktayı resme dökecek ve ortaya çıkacak eserler, gelecek nesillere aktarılmış olacak.

 ‘SADECE ÖĞRENCİLERE NOT VEREN BİR KURUM DEĞİLLER’

Gerçekleştirilen çalıştayda ilk sözü alan Gölcük Kent Konseyi Başkanı Dr. Metin Şentürk, “Bir kentin fiziki altyapısı, üstyapısının yanı sıra sanat ve kültür hayatı da çok önemli bir unsur. Bu anlamda Belediye Başkanımız Mehmet Ellibeş’e, sanat ve sanatçıya verdiği destekten ötürü teşekkür ediyoruz. Kocaeli Üniversitesi’nin bunu yapıyor olması çok anlamlı. Sadece öğrencilere not veren bir kurum değil. Sosyal ve kültürel hayatı canlandırmada çok önemli işler yapıyorlar. Güzel bir meslek yüksekokulumuz var. Değerli çalışmalar yapıyorlar. Biz de Gölcük Kent Konseyi olarak sivil toplum kuruluşlarını bu projeye dahil etmeye çalışıyoruz. Bu konuda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

 ‘SANATÇILARIMIZ, GÖLCÜK VE DEĞİRMENDERE’Yİ TANITACAK’

Proje yürütücüsü KOÜ Değirmendere Ali Özbay MYO El Sanatları Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Nilgün Şener, yaptığı konuşmada “Çalıştay kapsamında, Tarih Koridoru projesi dahilinde yapılan Yalı Evleri, Kazıklı Kervansaray, Eriklitepe Tabiat Parkı ve Yazlık Ilıcası tanıtılacak. Bugün bir gezi düzenlenecek. Davetli sanatçılarımızla birlikte bu gezi gerçekleştirilecek. Sanatçılarımız, kendi bakış açılarıyla Gölcük ve Değirmendere’yi tanıtacak. Markalaşma konusunda Gölcük Belediyesi’ne destekçi bir tavır sergileyeceğiz. Proje başlangıcında çok emek sarf ettik. Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş’in bir sözü benim çok hoşuma gitmişti. Burada yaşayan insanlarız. ‘Gölcük’ün farklı gözle yansıtılması bizim çok hoşumuza gidecektir’ demişti. Bu çalıştay inşallah hepimiz için kıymetli günler yansıtacak. Cuma günü ise yapılan işlerin sergisi düzenlenecek. Herkesi bu sergiye bekliyoruz” dedi.

 ‘GÜZEL BİR BİRLİKTELİK VAR’

Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nilgün Fığlalı, yaptığı konuşmada “Bu tür organizasyonlarda yer almaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Üniversitemiz, belediye ve kent konseyi ile güzel bir birliktelik oluşturuyor. Bu çalışmalara katılmaktan mutluyuz. Yaptığımız çalışmalarda verdiğiniz destek çok önemli. Ben bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bir kez daha böyle bir çalışmada yer almaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

 ‘KÜLTÜR VE SANATA AYRI BİR ÖNEM VERİYORUZ’

Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, “41 yılını belediye içerisinde geçirmiş biri olarak en mutlu olduğum ortamlardan birinin bu günkü ortam olduğunu söyleyebilirim. Yerel yönetimler, bu coğrafyada yaşayan insanlarımızın her safhasına dokunmak mecburiyetindeyiz. Böyle bir sorumluluğumuz var. Bu dokunuş, halk için yapılan her türlü çalışma ile olur. Bunlar önemli ama esas dokunuşumuz, onlarla kurduğumuz gönül köprüsü. Bu bağı oluşturduğumuz zaman yaşamın sürdüğü, orada yaşayan insanların mutlu ve huzurlu olduğu bir kent görüyoruz. Kültür ve sanata ayrı bir önem veriyoruz. Gölcük’ün böyle bir özelliği de var. Biz hocalarımızdan böyle bir öneri geldiği zaman istişare ettiğimizde büyük mutluluk duyduk. Başka gözlerin kendi üslupları ile Gölcük’ü yorumlamaları, gerçekten çok önemli. Önceliklerimiz değişik olabilir. Önyargısız, tamamen objektif değerlerle yargılamanın bizim açımızdan önemi büyük. Ben bu vesile ile bugüne kadar Gölcük Belediyesi olarak üniversitemizle çalışmaktan, Gölcük’ün geleceğini şekillendiriyor olmaktan mutluluk duyduğumu söylüyorum. Geçmiş dönem rektörlerimizle başladığımız ve mevcut rektörümüz Hülagü hocamızla devam ettirdiğimiz bu birliktelik, bizlere büyük bir keyif veriyor. Bu birlikteliğin artarak devam etmesini diliyorum. Değerli sanatçılarımıza teşekkür ediyorum. Ülkemizin farklı şehirlerinden gelen akademisyenlerimiz, bizi oldukça mutlu etti. Bu organizasyonda emek ve katkılarını esirgemeyen herkese çok teşekkür ediyorum.

Çalışmalarınızda başarılar diliyorum” dedi.

 ‘BURAYA GELMEKTEN ONUR DUYDUM’

Konuk sanatçılar adına söz alan Prof. Dr. Bedri Karayağmurlar, “Değirmendere ve çevresi ile ilgili belki de bugüne kadar karşılaşmadığınız şeyleri çalışacağız. Gördüğünüz zaman ne anlama geldiğini merak edeceğiniz çalışmalar olacak. Türkiye’de yorumsal sanatlarla vatandaşın ilişkisi, bu zamana kadar galiba kurulamadı. Bu sanatlarla ilgili çalışmalar, genellikle ne anlatıyor konusuyla bakıldı. Sizlere sunacağımız sanatsal çalışmaların sadece anlam ve tanıdık nesneler açısından değerlendirildiğinde pek de anlaşılmadığını düşünebilirsiniz. Her resmin aynı zamanda bir müzik, şiir gibi ele alınması durumunda ortaya çıkan eserlerin, sürekli karşılaştığımız nesnelerin anlam aralığını değiştirdiğini, bir başka dünyada görünür hale getirdiğini göreceksiniz. Daha çok kamu kurumlarının, üniversite ve belediyelerin yaptığı çalıştaylara katılmaya gayret ediyoruz. Çünkü buralarda yapılan eserler, kurumların envanterine gireceğinden kalıcı hale geliyor. Özel kuruluşlar veya şirketler yaptığında satılacak meta olarak görüyorlar. Böyle bakıldığında hem akademik yan hem de yerel yönetim açısından bırakılacak izler, beni mutlu ediyor. Bu yüzden gelmekten kendi adıma onur duydum. Beni çağıran Nilgün Şener ve beraber olduğum akademisyen arkadaşlarıma, Kocaeli Üniversitesi’ne, Gölcük Belediyesi’ne, Gölcük Kent Konseyi’ne teşekkür ediyorum” dedi. Konuşmaların ardından protokol, sanatçılarla birlikte bir anı fotoğrafı çektirdi.