Poyraz1

IMG_6762

Büyük Güçlerin Suriye Planı kitabının yazarı, Nişantaşı Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Ali Poyraz Gürson Facebook üzerinden yaptığı açıklamada Suriye’de yeni bir aktörün sahneye geldiğine dikkati çekerek dengelerin nasıl değişeceğine dikkat çekti. Bu konuda kitap yazan ve konunun uzmanlarından olan Doç.Dr. Gürson’un bu gözlemi bize neler oluyor dedirtti. Gürson paylaşımında diyorki;

 1. Hizbullah Suriye’ de tören geçişi yaptı. ve bu ciddi bir gövde gösterisi.. görenler için
 2. İran destekli bedr birlikleri ( bu grup saddam zamanında da var idi ) DAESH in elinden Tel Afer bölgesini aldılar. Bedr birlikleri Irak rejimine karşı iran tarafından örgütlenen şii grup..
 3. İran bir şekilde suriye ye kuzey ırak yolu ile komşu oluyor. Oldu bile, toprak bağlantısını iyi dikkate almak gerekir.
  Taktikte buna “BİRLEŞME” diyoruz ve karasal bağlantı taktik ve stratejik olarak askeri bakımdan çok önemlidir.
  ABD nin 2003 yılında başlattığı ve sonunu getiremediği ırak ile ortadoğu levant bölgesinin yeniden şekillenmesi sykes picot benzeri olmaya başlıyor..
  Operada şişman kadın sahneye en son çıkar..
  Şişman kadın İRAN sahneye yavaş yavaş geliyor. (sahne suriye ise)
  şişman kadın zaten yıllardır lübnanda var idi…
  ABD stratejik ortağını nihayet bulmuş oluyor. bunlar eski dostlar zaten….
  güneydeki yeni komşu iran ve uzantısı.. yakında PYD de onların safına geçecek. suriye yönetimi kontrolü yeniden ele alacak ama yarısına yetinecek. bu arada işlem hacmi yaratmak nedir göreceğiz….
  bgsuriyeplani twitter da takip edelim…

Screen-Shot-2016-11-29-at-09.34.27-730x697

Biz de diyoruz ki bu tespitler önemli ve güneyde komşularımız değişmekte….

Vedat Erenoglu – Stockholm