Yrd. Doç. Dr. Poyraz Gürson’ un yayımladığı kitap, adeta yok satıyor.

Yrd. Doç. Dr. Poyraz Gürson’ un ‘Büyük Güçlerin Suriye Planı’ adlı kitabı okunma rekorları kırıyor.

Yrd. Doç. Dr. Poyraz Gürson, Ortadoğu’ yu adeta çemberi altına alan El Kaide, IŞİD gibi terör örgütlenmelerini konu ettiği kitabı ‘Büyük Güçlerin Suriye Planı’ kısa sürede tükendi.

‘Küresel güçlerin’, Ortadoğu’ da dönen kanlı planlarını konu eden kitapta, Türkiye’ ye etkileri de ayrıntılı bir şekilde konu edildi. Söz konusu kitabın ikinci baskısı yayımlanırken, önsözü ise oldukça ilgi çekiyor.

“TERÖR ÖRGÜTÜNÜN HEDEFİNDE İSTANBUL VAR”

Kitabın ikinci baskısının önsözünde şu ifadeler yer alıyor:

Son dönemde El Kaide türevi IŞİD terör örgütü Suriye bağlantılı komşumuz haline geldiği için kitabın az sayıda yapılan birinci baskısının kısa sürede tükenmesi bizi 2.baskıya zorunlu kılmıştır. Suriye’deki gelişmelerin anlatıldığı kitaba, son dönemde Ortadoğu’nun tüm dengelerini bozan El Kaide türevi amorf IŞİD terör örgütünün incelenmesi ve yaşanan son gelişmelerin eklenmesi faydalı görülmüştür. Bu coğrafyada yaşananlar, Ortadoğu’nun geleceği ve önemi bu kitapla birlikte tanıtılmak ve duyurulmak istenmiştir.

Gittikçe kuvvetlenen, acımasız, iyi organize olmuş silahlı terör örgütü ISIS(İŞİD), uyguladığı şiddetle her gün gündeme oturuyor ve tüm dünyayı dehşete düşürüyor. Bu terör örgütünün gün geçtikçe gücünü arttırdığı ve IŞİD sempatizanlarının hem sınır kentlerinde hem de büyük şehirlerde giderek aktif olmaya başladığı görülüyor. Terör örgütünün hedefinde İstanbul var ve hilafetten bahsediliyor. Irak’la Suriye’yi birleştirirken kaynaklara doğru güney ekseninde de hareket edeceği yorumları yapılıyor.2016 yılı A.B.D. nin yeni Ortadoğu siyasetinde İran’a verilen jandarma rolü de kitap da ayrıca değerlendirilmektedir.

IŞİD, Suriye ve Irak’taki iç savaşlardan beslenmektedir. Iraktaki toplumsal ayrımdan kaynaklanan siyasal anlaşmazlık, IŞİD’in işgal hareketlerini kolaylaştırmaktadır. Suriye’deki iç savaş, IŞİD’in hem daha iyi yapılanmasına hem de bölgesel olarak genişlemesine sebep olmuştur. Bu sayede mevcut yapılarını güçlendirmişlerdir.

IŞİD Irak’la Suriye’yi birleştirdi. IŞİD’in yaptığı bu hareketler, Ortadoğu’daki tüm bölgesel dengeleri bozabilecek niteliktedir. Fakat IŞİD ile mücadele edilebilmesi ve bu bölge üzerindeki etkilerinin kaldırılabilmesi için birbirleriyle çatışan kuvvetlerin ortak bir paydada birleşmeleri ve bir arada hareket etmeleri gerekebilir.

Ortadoğu tarihiyle uyumlu, değişken  bölgesel görünüme sahiptir. Bu da bu kitabın yazılmasının önemini ortaya koymaktadır.

Bizi bekleyen kısa bir muharebe veya savaş değil, uzun süreli bir savaşın başlangıcındayız. Türkiye’de sınırdaki bu kaosla yaşamaya alışmalı. Kitapta ayrıca Ortadoğu konusunda en büyük yanlışın “biliyorum” kelimesinde olduğu söz konusu coğrafya Ortadoğu olunca hiç  bir şey bilinemeyeceğine sadece anlamaya çalışılabileceğine vurgu yapılmaktadır.

YRD. DOÇ. DR. POYRAZ GÜRSON KİMDİR?

Yrd.Doç.Dr. Poyraz GÜRSON ilköğrenimini İzmir/ Karşıyaka Zübeyde Hanım İlkokulu’nda, ortaöğrenimini ise Karşıyaka Ortaokulu'(Şube)nda yaptıktan sonra Karşıyaka Lisesi’nde eğitim hayatına devam etmiştir. Kara Harp Okulunu müteakiben Topçu ve Füze Okulu’nu bitiren GÜRSON, Batarya/Bölük Komutanı olarak; Gaziantep, Aşkale-Erzurum, Çorlu-Tekirdağ, Silopi/Şırnak ve Bornova-İzmir Kıtaları’nda görev yapmıştır. Karargah görevini ise Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterlik İletişim Dairesi Başkanlığı Eğitim ve Doktrin Komutanlığı’nda (Ankara) tamamladıktan sonra ordudaki görevinden kendi isteğiyle Kıdemli Binbaşı olarak ayrılmıştır. 1997 yılında Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik/ Basın Ekonomisi Bölümünde lisans eğitimini tamamlamış, ardından 1999 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Ortadoğu ve Asya Çalışmaları Anabilim Dalı’nda yüksek lisansını yapmıştır. 2004 yılında ise Ege Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde doktora eğitimini bitirmiştir.

2006 yılında eğitmenliğe BM eğitmeni olarak başlayan Yrd.Doç.Dr. Poyraz GÜRSON, akademik kariyerine Atılım Üniversitesi’nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü’nde halen Bölüm Başkanı olarak devam etmektedir. Araştırma konuları arasında Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Yaratıcılık ve Ortadoğu’da Güncel Sorunlar yer almaktadır.

erkengundem.com/ ÖZEL HABER