Ahu Özyurt’la Fotoğrafın Tamamı programına katılan Kocaeli Üniversitesi Öğretim üyesi Doç. Dr. Poyraz Gürson, 36 şehidin ardından Moskova görüşmesinde varılan uzlaşıyı yorumladı.

Gürson, şöyle konuştu: “Soçi mutabakatının artık geçersiz olduğunu belirtmek lazım. Devriyeler konusunu da dikkatle takip edeceğiz ama M4’ün kuzeyi mülteciler ve Türkiye için güvenli bölge haline gelmiştir diyebiliriz. Sayın Cumhurbaşkanı’nın ‘kara kediler’ dediği aslında HTŞ. Türkiye’nin de selefi örgütlerle mücadele edeceğini görebiliriz. Bölgede Junior bir Afganistan oluşmasın diye uğraşılıyor.”

‘Şimdi kurtarmazsak, 10 yıl sonra savaşırız’

Bölgeden yakın zamanda dönen TV100 Muhabiri Burak Ersemiz ise mültecilerin durumuna değindi. Ersemiz, Türkiye ve müttefiklerin bölgede özellikle çocukları şimdi kurtarması gerektiğine dikkat çekti:

“Bölgede çadırlarda, zeytin ağaçlarının altında onlarca çocuk büyüyor. Biz Türkiye olarak bu çocukları şimdi kurtarmazsak 10 yıl sonra savaşmak zorunda kalacağız. Ben Kosova krizinde AB’nin Arnavutluk’a nasıl düzenli kamplar kurduğunu görmüştüm. İtalyanlar, Fransızlar içlerinde lavaboları bile olan konteyner evler kurdular. Burada da pekala yapabilirler. Hatta yapmalılar.”

‘Koronavirüs sermaye balonunu patlattı’

Ekonomi yazarı İbrahim Kahveci de koronavirüsün dünya ekonomisi üzerindeki etkisini ve bize yansımasını yorumladı:

“Gelir dağılımı bozulduğu dönemler hep insanların normal yollarla çözüm bulamadığı, savaşlar gibi olayların harekete geçtiği dönemlerdir. 1920’ler gibi. Radikalleşirler, otokratik liderler gelir. Şu anda borç bağımlılığı var. Şişmiş bir balon mu var? Koronavirüsünün etkisi toplu iğnedir. Emek değerinin yok sayıldığı bir dünyada, sermaye değerinin şiştiği bir düzende bu balonun patlaması kaçınılmazdır.”

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu: Kurtarılan kadınlar güç veriyor

Programın son bölümünde de Dünya Emekçi Kadınlar Günü ve kadın hareketinin geldiği nokta yorumlandı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Sözcüsü Gülsüm Kav şöyle konuştu:

“Tek iyi haber, kadın mücadelesi ile yaşattığımız kadın sayısı artıyor. Dünyanın duyduğu Emine Bulut gibi vakalar devleti harekete geçiriyor. Biz rakamlarda iyileşmeyi ilk kez 2011 yılında İstanbul Sözleşmesi yürürlüğe girdiğinde yaşamıştık. Bu sene de ilk kez son iki ayda gerileme görüyoruz. İçişleri’nin genelgesi çok önemli ama tavizsiz uygulanmalı.”