“Harekât tüm dünyayı ilgilendirmektedir”

“Harekât tüm dünyayı ilgilendirmektedir”

Barış Pınarı Harekâtı, Türk ordusunun Suriye’nin kuzeyinde gerçekleştirdiği bir dizi sınır ötesi operasyonun üçüncü ayağını teşkil etmektedir. Barış Pınarı Harekâtı’nın amacı Türkiye’nin sınır güvenliğini oluşturmak, Suriyeli mültecilerin güvenli bir şekilde geri dönmesini sağlamak ve Suriye’nin toprak bütünlüğünü temin etmektir.

Kocaeli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Birliği Birimi Doç. Dr. Ali Poyraz Gürson, bugün Gizem Uçar ve Mustafa Gökhan İncekol’un sunduğu “Güne Bakış” programına konuk oldu. Suriye Sorunu ve Barış Pınarı Harekâtına dair bilgilendirmelerde bulunan Gürson, Harekât kapmasındaki amaç ve hedeflerden bahsetti.

Barış Pınarı Harekâtı’nda amacın Suriye sınırını terör örgütü üyelerinden temizlemek olduğunu söyleyen Gürson, “Terör örgütü üyeleri tarafından Suriye sınırında büyük bir terör devleti oluşturulmaya çalışılıyor. 2011 yılından beri terör örgütü üyelerine karşı terör koridoru oluşturmayı devlet politikası olarak işliyoruz. Ülke olarak sabrın tükendiği noktaya gelerek harekâtı başlattık. Siyasi hedefimiz bölgeden terörü arındırmaktır. Amaç teröristlerin silahlarını toplamaktır. Fırat ve Zeytindalı Harekâtı’nın devamı niteliğinde çok ciddi bir muhabere gerekli. Bu kadar büyük bir alan için birlikler gerekir ama burada küçük cepheler halinde ilerleniyor. Mehmetçikle gurur duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

“HAREKÂT TÜM DÜNYAYI İLGİLENDİRMEKTEDİR”

Doç. Dr. Gürson, Barış Pınarı Harekâtı’nın dokuz gün sürdüğünü ve şimdilik ara verildiğini belirtti. Harekâta ara verilmesine ilişkin konuşan Gürson, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump ile Bakü’de görüşme gerçekleştirdi. Trump, harekât esnasında Türkiye’ye yönelik çok ağır yaptırımlarda bulundu. Harekât sadece Amerika Birleşik Devletleri’ni ve Türkiye’yi ilgilendiren bir durum değil tüm dünyayı ilgilendiren bir konudur. Barış Pınarı Harekâtı Fırat ve Zeytin Dalı’ndan daha kısa bir harekât olmuştur.” sözlerini kaydetti.

“ORDUSU OLAN BİR MİLLET DEĞİLİZ, MİLLETİ OLAN BİR ORDUYUZ”

Barış Pınarı Harekâtı başladığı nokta sebebiyle ismine Pınar Harekâtı söylendiğini söyleyen Doç. Dr. Ali Poyraz Gürson, sözlerine şu şekilde sonlandırdı;

Türkiye’de yaşanan en büyük olay 15 Temmuz’dur. Ordusu olan bir millet değiliz, milleti olan bir orduyuz. Ülke bizim, başka bir Türkiye yok. Türkiye bir uyanma yaşıyor. Barış Pınarı Harekâtı Siyasi ve politik hedefleri olan bir anlaşmadır. Bu bir ateşkes değil sadece ara veriyoruz ateşkes iki taraflı olur. Barış Pınarı Harekâtı’nda 752 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Barış Pınarı Harekâtı çok geniş bir cephede oldu. Hedefte Kamışlı bölgesi yoktu fakat Nusaybin’e atılan roketler bu harekatın kapsamını genişletti. Korkuyu yaygınlaştırma sivilleri, gazetecileri hedef alan terör örgütü üyeleri harekâtı 120 km’lik alana genişlemesine sebep olmuştur.

Haber: Gamze Karaaslan (Radyo K.İ.)

Kaynak: Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Uygulama Radyosu (Radyo Kİ)