Basın ve Halkla İlişkiler

16:06:24 / 18-10-2019

Barış Pınarı Harekâtı, Türk ordusunun Suriye’nin kuzeyinde gerçekleştirdiği bir dizi sınır ötesi operasyonun üçüncü ayağını teşkil etmektedir. Barış Pınarı Harekatının amacı Türkiye’nin sınır güvenliğini oluşturmak, Suriyeli mültecilerin güvenli bir şekilde geri dönmesini sağlamak ve Suriye’nin toprak bütünlüğünü temin etmektir.

Kocaeli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü ve Avrupa Birliği Birimi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Poyraz Gürson, Radyo K.İ.’nin haber aktüel programı Güne Bakış’ a konuk oldu. Suriye sorunu ve Barış Pınarı Harekâtına dair bilgilendirmelerde bulunan Gürson, “2011 yılından beri terör örgütü üyelerine karşı terör koridoru oluşturmamayı devlet politikası olarak işliyoruz. Ülke olarak sabrın tükendiği noktaya gelerek harekâtı başlattık. Siyasi hedefimiz bölgeden terörü arındırmaktır.” dedi.

“Milleti Olan Bir Orduyuz”

Barış Pınarı Harekâtı başladığı nokta sebebiyle ismine Pınar Harekâtı denildiğini belirten Doç Dr. Ali Poyraz Gürson, “Türkiye’de yaşanan en büyük olay 15 Temmuz’dur. Biliyorsunuz ki; Ordusu olan bir millet değiliz, milleti olan bir orduyuz. Barış Pınarı Harekâtı Siyasi ve politik hedefleri olan bir anlaşmadır. Harekât çok geniş bir cephe olmakla birlikte 752 teröristi etkisiz hale getirmeyi başarmıştır. Bunun yanında Kamışlı bölgesi hedefte olmayıp Nusaybin’e atılan roketler sonucunda harekâtın kapsamına girmiştir. Sivilleri ve gazetecileri hedef alan terör örgütü üyeleri harekâtı 120 kilometrelik alana genişletmesine sebep olmuştur.” ifadelerini kullandı.

“Büyük Güçlerin Suriye Planı”

Barış Pınarı Harekâtı kapsamında düşüncelerini aktaran Kocaeli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü ve Avrupa Birliği Birimi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Poyraz Gürson, Suriye sorununu kaleme aldığı , “Büyük Güçlerin Suriye Planı” adlı kitabıyla da binlerce kişiye düşüncelerini ulaştırdı. İlk baskısı 2014 yılında yayımlanan ve Türkiye’de 7. Baskısı yapılan kitabın, satış adeti ise 20.000’i geçiyor. Yurtdışında da okurların beğenisine sunulan “Büyük Güçlerin Suriye Planı” adlı kitap Rusça’nın ardından İtalyanca’ya çevrilmiştir. Giulio Sapelli önsözü ile İtalyan Go Ware Yayınevi’nde basılan kitap, e-kitap ve sesli kitap versiyonları ile de okurlara sunulmaktadır.