DEĞİRMENDERE’DEYDİ

Kocaeli Üniversitesi AB Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Poyraz Gürson, geçtiğimiz KOÜ Değirmendere Ali Özbay Meslek Yüksek Okulu Müdürlüğü görevinden istifa edip şimdiki görevine geçmişti.

RUSYA VE İTALYA

Bu sürede akademik çalışmalarına daha da hız veren Ali Poyraz Gürson, akademik kariyerinin zirvesine ulaştı. Suriye meselesiyle ilgi 2010 yılından bu yana 5 kitap yazan ve yazdığı kitaplar Rusya ve İtalya’da da yayınlanan Poyraz Gürson, siyasi tarih alanında yayınladığı son çalışmasıyla birlikte doçentliğini tamamladı ve profesör unvanı almaya hak kazandı.

BİNBAŞIYDI

Türk Silahlı Kuvvetlerinde binbaşı olarak görev yaparken ordudan 2007 yılında ayrılan Ali Poyraz Gürson, 13 yıllık akademik çalışmalarıyla mesleğinde zirveye ulaşmış oldu.

PROF. DR. ALİ POYRAZ GÜRSON KİMDİR?

İlk-ortaöğretim ve liseyi İzmir Karşıyaka’da tamamladıktan sonra1984 yılında Kara Harp Okulu/ANKARA’na giren Gürson 1988 yılında mezun olmuştur. İkinci lisans eğitimini ise Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik/İSTANBUL Bölümünde tamamlamış ve ardından İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Siyasal Bilimler ve Uluslararası İlişkiler Bölümünde yüksek lisansını/İSTANBUL (MA) Balkanlar, Ortadoğu ve Asya gelişmeleri üzerine 1999 yılında başarıyla tamamlamıştır. Doktorasını ise Ege Üniversitesi İZMİR 2004 yılında almıştır.Üniversiteler Arası Kurul’ca (ÜAK) 12 Mart 2015 tarihinde Siyasal Hayat ve Kurumlar alanından Doçentliğe yükseltilmiştir.

Gürson, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin değişik garnizonlarında, topçu subayı olarak 1989 yılında 5.Zırhlı Tugay K.lığı /GAZİANTEP’de başlayan kıta hayatında batarya Subayı-Batarya/Birlik Komutanı olarak görev yapmış Irak’ta Özel Kuvvetler Komutanlığı bünyesinde 2001 yında görev almış,Suriye sınır birliklerinde görev yapmış,BM bünyesinde Mültecilerin Kontrolü kurslarına iştirak etmiş ve son olarak , atandığı Genel Kurmay Başkanlığı İletişim Dairesi’nde akademik kariyerine paralel olarak plan subayı olarak görev yapmıştır. Kendi isteği ile TSK’den ayrılmış meslek kariyerine, Atılım Üniversitesi’nde akademisyen olarak devam etmiştir .

2009 yılından itibaren araştırmacı akademisyen olarak görev aldığı Trento Üniversitesi(İtalya) bünyesinde Centre for Aesthetics in Practice Community Landscapes Design merkezinde destinasyon bazlı çalışmalar yapmış Gürson, 2010 Temmuz –Ağustos döneminde ise Hunan Üniversitesi’nde(Changsha/Çin) “Mao ve Çin Medyası” üzerine Erasmus Mundus Academic Staff hareketliliği ile Çin’de incelemelerde bulunmuştur. 2010 yılında ilk Suriye kitabı yayımlanmış bu kapsamda Şam ve Lübnan Beyrut eksenli birçok kez bölgede bulunmuştur.