Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Değirmendere Ali Özbay Meslek Yüksekokulu (MYO), dün okul bahçesinde seramik ve sanatseverlere yönelik olarak eşsiz bir etkinlik gerçekleştirdi. Seramik Teknoloji Eğitimi ve Torna Çalıştayı etkinliğinin yapıldığı programa Gölcük Kaymakamı Mustafa Altıntaş’ın eşi Funda Altıntaş, KOÜ Değirmendere Ali Özbay MYO Müdürü Doç. Dr. Poyraz Gürson, KOÜ Değirmendere Ali Özbay MYO Müdür Yardımcısı ve El Sanatları Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Nermin Demirkol, okul öğretim üyeleri, Kültür Bakanlığı Seramik Sanatçıları Efsane Mehmet Yıldırım ve İsmail Tekin ile Seramik Sanatçısı Rad El Safi, +1 Fark ile Gölcük Down Sendromlular Derneği Başkanı Belgin Abanoz ve dernek üyeleri ile öğrenciler katılım gösterdi.

“HERKES SANATÇI OLAMAZ”

Gerçekleştirilen etkinlikte ilk olarak Bilecik – Kınık Çamuru, katılımcı sanatçılar tarafından bir süre yoğruldu ve şekillendirilmek üzere hazır hale getirildi. Bu arada sözü alan katılımcı sanatçılardan Efsane Mehmet Yıldırım, seramik çamurunun özellikleri ve seramik sanatı hakkında bir süre bilgiler verdi. Efsane Mehmet Yıldırım “Bir sanatla uğraşırken o sanata tam anlamıyla konsantrasyon sağlamak gerekiyor. Üçüncü göz dediğimiz şey, burada ortaya çıkıyor. İki gözümüzle görürken üçüncü gözle de yapmış olduğumuzu işi hissetmemiz lazım. Bir kişi her makama çıkabilir ama kolay kolay sanatçı olamaz. Öğrencilere tavsiyem; onlara bu kadar değer veren ve etkinlikler yapan kişilerden bir şeyler kapmalarıdır” dedi.

‘KINIK ÇAMURU, DAHA FARKLI’

Etkinliğin devamında tornanın başına geçen sanatçılar, seramik çamuru ile birçok ürün hazırladı. Burada sözü alan sanatçılardan Efsane Mehmet Yıldırım, “Kınık çamurunun farklı bir özelliği var. Mesela bir işiniz çıktı ve yoğrulmuş çamurunuza 3 saat dokunmadınız. İşiniz bittikten sonra bu çamuru kullanmanız için tekrar yoğurmanız gerekecektir. Çünkü çamurun içinde farklı hareketlenmeler var” dedi. Sonrasında üç sanatçı da farklı öğeler hazırladı. +1 Fark ile Gölcük Down Sendromlular Derneği üyeleri de bu etkinliğe katılarak seramik çamurunu şekillendirdiler ve kendi el emeklerini sergilediler. Katılımcı sanatçılar, dernek üyeleri ile yakından ilgilenerek onlarla ürünler yaptı.

İlgili Haberler

http://www.kinikkoyu.info/2018/03/13/seramik-sanatcilari-universitede-tecrubelerini-paylasti/

http://www.milliyet.com.tr/seramik-teknoloji-egitimi-ve-torna-calistayi–yerelhaber-2658811/