1. ABD uzun sürecek bir iç çatışma ve mücadeleye girecek. Buna artık Kabil Sendromu diyebiliriz. Bu sendrom Vietnam’dan daha şiddetli olacak.

2. Çin ABD’yi zorlayıcı faaliyetlerini artıracak. Bu zorlamalar artık tehdit boyutuna ulaşacak. Nitekim bugünkü China Daily gazetesinde görüleceği gibi Çin Tayvan adasını almak için füze tatbikatları yapmaya başladı. Olay artık sözlerden hareketlere dökülmeye başladı.

3. Rusya Kuzey kutbuna ABD’yi sokmamak için o bölgede üsler kurmaya başlayacak ve geçiş kuralları koyacak.

4. Almanya Rusya ve Türkiye’ye yaklaşacak.

5. Rusya Akdeniz’de kalıcı olacak şekilde başka üsler elde edecek. Örneğin Libya’da.

6. Kuzey Kore ABD’yi zorlamaya başlayacak. Çin Kuzey Kore’yi destekleyecek.

7. Güney Kore Kuzey Kore ile yakınlaşmak için adımlar atacak.

8. İngiltere ABD ile daha fazla görüş ayrılığına düşecek. Kendi bağımsız politikasını uygulamak isteyecek.

9. İsrail ABD ilişkileri gerginleşecek. İsrail Hindistan’ı kendi kontrolüne almaya çalışacak.

10. ABD’den ümidi kesen Ermenistan Türkiye’ye yaklaşmaya başlayacak.

11. Suudi Arabistan ve BAE ABD bir gün bizi de bırakabilir diye Türkiye’ye yaklaşmaya başlayacaklar.

12. Fransa Akdeniz’de ABD’nin bıraktığı boşluğu doldurmaya çalışacak. Bu kapsamda Türkiye ile çatışacak. Nitekim birkaç gün önce Irak’ta yapılan Ortadoğu toplantısına tüm ülkelerin Dışişleri Bakanları katılırken, Macron kendisi ise şov yapmak için katıldı. Bizim de Dışişleri Bakanı katılmıştı.

13. Almanya ve Rusya yakınlaşacak. Almanya-Fransa ayrışacak. Muhtemelen AB’den başka çıkışlar da olacak. Örneğin Macaristan. AB etkinliğini yitirecek.

14. ABD Başkanı Biden’in 24 Nisan’da Ermeni Soykırımı demesinin hiç bir anlamı kalmadı. Ermenistan artık ABD’de ki diaspora ne yaparsa yapsın bir hayal dünyasında yaşadıklarını görmeye başlayacaklar.

15. PKK/YPG ABD’nin her an kendilerini de bırakıp gideceğini akıllarından çıkarmayacaklar. Bizim ömrümüz süresince bir Kürt Devletinin kuruluşunu göreceğiz diyen ABD için artık o iş bitti. Kürt devleti artık hayal. Kürtler de bunu telaffuz etmeye başlayacaklar. ABD eninde sonunda Suriye’den de çekilecek.

16. Rusya ve Türkiye yakınlaşacak. Tarihte ilk defa Rusya güney sınırlarında batılı bir güce komşu değil. Yüzyıllarca İngiltere olmuştu. Sonra ABD oldu. Rusya güneyde hiç kendini emniyetli hissetmedi.

17.Ukrayna krizi yavaş yavaş Rusya’nın istediği şekilde çözümlenmeye daha doğrusu şu anda olduğu gibi kalmaya devam edecek. ABD ve batı burada istediği krizi çıkartamayacak.

18. Kıbrıs konusunda Türkiye daha özgür hareket edebilecek. Şu anda sözlerin dışında hiçbir ülkenin Türkiye ile çatışacak ne isteği ve ne de enerjisi.

19. Türkiye’nin etki alanı Afrika’da genişleyecek (Etiyopya, Çar, Sudan…)

20. ABD Uygur Türkleri konusunu kaşıyarak Çin’e karşı kullanmak isteyecek. Bu kapsamda Taliban’ı kullanmak isteyecek.

21. Türkiye Orta Asya’da Rusya ile uyumlu bir aktör olacak.

22. Japonya Pasifik’te ABD’nin vekaletçisi olacak. Çin’e düşmanlıkları nedeniyle ABD onları kullanmaya çalışacak. Artık askeri faaliyetlerde Japonya’yı daha fazla görmeye başlayacağız.

Kaynak: ABD’nin Afganistan’dan çekilmesinin jeopolitik sonuçları ve Türkiye’ye etkileri – Prof. Dr. Poyraz Gürson